Kā izcelties ar visu

Autors: Monica Porter
Radīšanas Datums: 14 Martā 2021
Atjaunināšanas Datums: 17 Maijs 2024
Anonim
Aplaistīt pasauli / Misijas stāsts Čadā
Video: Aplaistīt pasauli / Misijas stāsts Čadā

Saturs

Produktu dizains, iepakojuma dizains, zīmolu veidošana un grāmatu izdošana ir labi izveidotas disciplīnas, kas piepildītas ar daudzām specializētām aģentūrām. Tātad, lai salīdzinoši maza studija izceltos visos uzreiz, ir diezgan iespaidīgi, taču Here Design to ir izdevies.

Austrumlondonas aģentūra Here ir ievērojama arī radošo direktoru vīriešu dominētajā jomā, jo divas no trim tās līdzdibinātājām ir sievietes. Caz Hildebrand, Kate Marlow un Mark Paton, kurus vada kopīga aizraušanās ar radošumu visās tās izpausmēs, turpina plānot karogu par daudzdisciplīnu dizainu. Mēs lūdzām Patonu un Marlovu pastāstīt vairāk ...

Kā tika dibināts šeit dizains?

Marks Patons: Mums nebija rakstiskas ētikas vai precīzas definīcijas, kā rīkoties. Mums vienkārši bija plaša interese par ēdienu un dzērieniem, kā arī zināšanu apmaiņa. Caz vēlējās veikt mēbeļu dizainu; Keitu interesēja tekstilizstrādājumi; Es darīju citas lietas. Sākotnēji tas bija par infrastruktūras koplietošanu. Mums bija kopīgs grāmatvedis, un mēs vienkārši vēlējāmies, lai strādātu jauka, radoša vide. Tas tiešām bija nestrukturēts.


Keita Mārlova: Tagad tas bija pirms 12 gadiem. Mēs aizgājām no attiecīgā darba: Marks un es nodarbojāmies ar zīmolu; Caz izdevniecībā, grāmatu dizainā. Mēs vēlējāmies strādāt kopā mazā vidē, izstrādājot zīmolus, kuriem ticējām.

Kā saka Marks, nebija ne galvenā plāna, ne lielas idejas. Mums izdevās labi, un mums bija kopīgs noskaņojums par to, kas ir labas idejas un kā tās formulēt.

Kā studija attīstījās?

MP: Tas ir bijis superorganisks un milzīgs mācīšanās līkne: mums bija jāapgūst visi lēmumi, kas mums būtu jāpieņem sākumā. Sākumā mēs sākām pārveidot bioloģiskās pārtikas veikalu, un pārsteidzoši mēs uzvarējām. Tas pēkšņi deva mums kopīgu darbu, pie kura strādājām kopā, un tas izkristalizēja studijas būtību un to, kā mēs varētu dalīties savā pieredzē.

KM: Tā turpinoties, mēs ieguvām vairāk darbu, nekā mēs spētu tikt galā tikai ar trim no mums. Tātad, mēs lēnām nodarbinājām cilvēkus, kas mums palīdzēja, un tas auga ļoti, ļoti lēni. Ļoti ilgu laiku mēs darījām visu savu projektu vadību, finanses, visu. Arī mēs bijām reģistratūras darbinieki. Mēs uzzinājām, ko mēs varam un ko nevarējām izdarīt ļoti labi. Par laimi mums tagad ir eksperti tādās jomās kā finanses un studijas vadītājs. Viņi dara daudz labāku darbu nekā mēs jebkad.


Kā jūs esat strukturējis aģentūru?

MP: Šogad studijā esam nodarbinājuši jaunu dizaineru līmeni: dizaina partneri. Mums tagad ir četri, katrs ar klientu portfeli.

Mēs esam mazliet pacentušies, lai izveidotu struktūru, nebūt ļoti hierarhiski. Mēs nepērkam noteiktus amatu nosaukumus. Mums bija svarīgi izveidot savu definīciju. T

dizaina partneri vairāk uzņemsies vadību noteiktos projektos, savukārt partneri koncentrējas uz biznesa attīstību, domu par jaunām nozarēm un arī dažiem mazākiem projektiem. Tas var šķist mazliet pret intuitīvu, taču mēs joprojām vēlamies izstrādāt, tāpēc labprāt uzņemam spekulatīvu darbu, kas studijai būtu apgrūtinājums.


Vai esat mēģinājis palikt praktisks?

KM: Nē, patiesībā mēs, iespējams, esam cīnījušies, lai atbrīvotos no rokām. Mums tas jāiemācās darīt vairāk, lai pārējie dizaineri varētu strādāt.

Mēs esam kaislīgi par visiem mūsu projektiem, un kā partneri mēs vadām komandas un patiešām sadarbojamies ar dizaina partneriem un vecākajiem dizaineriem līdz pat junioriem.

Kā jūs esat palicis daudznozaru?

MP: Mums ir bijušas sarunas par to, vai mums vajag specializēties, bet es domāju, ka daļa no tā, kas šeit padara interesantu, ir tas, ka mēs strādājam par tik dažādām tēmām. Mēs ļoti pragmatiski uzskatām, ka, ja dizainers strādā pāri grāmatai, iepakojumam, identitātei un digitālajai lietojumprogrammai, viņi kļūs par labāku dizaineru.

Kā jūs izvēlaties, kurš strādā pie projekta?

KM: Dažreiz kāds no mums ir ļoti piemērots klientam. Tas var būt balstīts uz personību vai iepriekšējo pieredzi, vai arī var gadīties, ka kādam no mums patiesībā nav lielas pieredzes šajā jomā, un tas mums šķiet aizraujoši. Viņi varētu nākt klajā ar lietām, kuras jūs noteikti nedomājat darīt, jo viņi tik labi nepazīst šo žanru.

Vai jūs strādājat ar ārējiem līdzstrādniekiem?

MP: Daudz tiek darīts iekšienē. Koledžā jums nebija iespējas kādu pasūtīt: jums bija jāizņem krāsas un tas jādara. Mēs iestājamies par puišu aiziešanu, taču ir gadījumi, kad tas ir ārpus mums, tāpēc mēs pasūtām. Bet, piemēram, lauvas tiesu ilustrācija tiek veikta iekšpusē.

Daļēji tā ir kultūras izvēle: ir patīkami, ka cilvēki izdara zīmes un veido attēlus. Tas dod bagātāku pieredzi.

Kā jūs piesaistāt un noturat pareizo talantu?

MP: Kopš brīža, kad mēs sākām darboties Caz virtuvē, mēs sapratām, cik svarīgi ir momenti, kas nav paredzēti. Kopīgas pusdienu gatavošana bija saistoša pieredze, kas izklausās mazliet sierīgi, bet tas bija svarīgi.

Mēs nācām no diezgan sakārtotām vidēm un vēlējāmies, lai tā justos mājīgāk un ikdienišķāk. Kad mums paveicās noformēt šo telpu, radošā virtuve bija pirmā lieta, ko izveidojām. Piektdien visi cenšas kopīgi pusdienot, un dažādi cilvēki gatavo ēst.

Studijas stiprā puse ir cilvēki tajā. Mēs patiesībā neesam mēs kā partneri - mēs ne vienmēr esam uzņēmuma iemiesojums. Mēs vienkārši cenšamies radīt tādu darba veidu, no kura visi varētu gūt labumu.

Cilvēku atpazīšana un ļaušana tiem uzplaukt - gandrīz autonomi - ir vēl viena lieta, kas šeit notiek, un varbūt citur tā nav. Jaunākais dizainers var ienākt, viņam var dot tiešraides projektu un redzēt to cauri. Mēs arī lietas pārskatām demokrātiski, tāpēc visiem ir iespēja izteikties. Es domāju, ka atklātība un tas, ka iespējas ir diezgan acīmredzamas un diezgan ātras, liek cilvēkiem turēties. Daudzi cilvēki jau ilgu laiku ir šeit - mums ļoti paveicās.

Šis raksts sākotnēji tika parādīts 2007. Gada 277 Datoru mākslas žurnāls, pasaulē visvairāk pārdotais dizaina žurnāls. Pērciet 277. izdevums vai abonēt uz datormākslu.

Mūsu Publikācijas
Kā BBC atrada jaunu veidu, kā kopt novatoriskas idejas
Lasīt Vairāk

Kā BBC atrada jaunu veidu, kā kopt novatoriskas idejas

Padomājiet par ne kaidrību: jū e at izveidota abiedri ko pakalpojumu raidorganizācija ar ievērojamu digitālo neku tamo īpašumu un produktu komanda , ka nodrošina un uztur pra ību neizpildi. Kā jū cenš...
5 pašreklāmas zelta likumi
Lasīt Vairāk

5 pašreklāmas zelta likumi

Neatkarīgi no tā, vai e at ārštata māk liniek , ka trādā no mājām, dizaina tudent vai pieredzēji dizaina profe ionāli , pamaniet šo populārāko pašreklāma paņēmienu , ka patiešām darboja ."Vienmēr...
Nāk Creative Cloud 2014
Lasīt Vairāk

Nāk Creative Cloud 2014

Ar Creative Cloud logotipu kā veidni, ka adalīt 48 ’flīzē ’, katru flīžu iz trādā cit māk liniek . "Gatavai gabal bū Creative Cloud nebeidzamo ie pēju izpau me," aka uzņēmum .Līdz šim nav bi...